بسته بندی بار


بسته بندی بار چیست؟

قرار دادن اشیا، لوازم منزل، لوازم اداری و هرنوع اثاث و لوازم دیگری در بسته های محکم و و مطمئن جهت حمل و نقل و جابه جایی. بسته بندی بار موجب سهولت در جابه جایی و ایمن و سالم ماندن لوازم خواهد شد.

 ضرورت بسته بندی بار:

از آنجایی که در دنیای امروز سرعت و سهولت کارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، لذا این کار نیز اخیرا اهیمت ویژه ای پیدا کرده و رفته رفته به یکی از ضروریات و ملزومات جا به جایی و از ارکان جدانشدنی حمل و نقل بار درآمده است.
از مهمترین مزایای بسته بندی بار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1) سهولت انجام عمل حمل و نقل
2) سرعت در حمل و نقل و جابه جایی
3) سالم ماندن و عدم آسیب به لوازم و اثاثیه
4) گم نشدن لوازم و اثاثیه در هنگام حمل و نقل
5) کمک به مرتب ماندن مبدا و مقصد حمل و نقل
6) زود تمام پروسه اثاث کشی
و...

 روش های بسته بندی :

بسته بندی بار با توجه و به نوع بار و فاصله مبدا و مقصد و دیگر پارامترهای مربوط به حمل و نقل انواع مختلفی دارد. اما رایج ترین نوع بسته بندی بار همان بسته بندی اثاثیه منزل و لوازم اداری است. این نوع از بسته بندی بار معمولا بدین صورت است که اثاثیه را ابتدا در کیسه های حباب دار یا پارچه یا هرنوع ضربه گیر دیگری پیچیده و سپس آنها در کارتن های محکم در اندازه های مناسب قرار میدهند تا برای قرار گیری در وسیله نقلیه و جابه جایی آماده باشند. کارتن های استفاده شده در بسته بندی بار انواع گوناگونی دارد که در ادامه شرح مختصری از آنها را ارائه میدهیم

 انواع کارتن ها:

امروزه بسته بندی بار با کارتن رایج ترین و یکی از استانداردترین انواع بسته بندی است. این کارتن ها دارای ابعاد و اندازه ها و جنس های مختلفی هستند. همچنین کارتن ها دارای ساخت های مختلفی هستند که سه تا از مهمترین آنها عبارتند از:
1) کارتن فریت
2) کارتن اسباب کشی
3) کارتن اداری
کارتن های فریت دارای مقاومت بالایی هستند و دارای 3، 4 یا 5 لایه هستند. کارتن اداری و کارتن اسباب کشی شباهت زیادی داشته و از این نوع کارتن‌ها برای مصارف عمومی مانند بسته‌بندی لوازم و حمل اسباب و اثاثیه استفاده می‌شود. کارتن اسباب کشی به دو صورت می تواند استفاده شود کارتن 3 لایه برای اجناس سبک و کارتن 5 لایه برای اجناس سنگین مثل کتاب و شکستنی و در مورد کارتن اداری از دو مدل کارتن در ابعاد بزرگ استفاده می شود و چون وسایل اکثرا سنگین هستند از کارتن 5 لا استفاده می شود.هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.